Hirose Electric Co Ltd DF7-8P-3.96DSA(01)
DF7-8P-3.96DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
DF7-8P-3.96DSA(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 8POS 3.96MM STR GOLD
Datasheet Download
DF7-8P-3.96DSA(01).pdf
Availability of DF7-8P-3.96DSA(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF7-8P-3.96DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF7-8P-3.96DSA(01)
Internal Part NumberEIS-DF7-8P-3.96DSA(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF7-8P-3.96DSA(01)
Related LinksDF7-8P-3., DF7-8P-3.96DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF7-8P-3.96DSA(01) Details Description
Related parts for DF7-8P-3.96DSA(01)
CONN HEADER 38POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
CAP FILM 7500PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG GRN/NEON 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SPACER CIRCULAR GEN PURP 0.120" datasheet.pdf