TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-15SB
DTS24F15-15SB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-15SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F15-15SB.pdf
Availability of DTS24F15-15SB
QUANTITY
DTS24F15-15SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-15SB
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-15SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-15SB
Related LinksDTS24F, DTS24F15-15SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-15SB Details Description
Related parts for DTS24F15-15SB
EVAL MOD FOR ADS5102 datasheet.pdf
SURGE SUPPRSSR 15A 12OUT RACKMNT datasheet.pdf
TERMASHIELD, .039 TAB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS DUAL .100 SMD datasheet.pdf
CONN POWER TAP 6POS VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
PAC-CTLX-RV12-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf