Renesas Electronics America DF71253D50FAV
DF71253D50FAV picture photo
Mfg. Part Number
DF71253D50FAV
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFP
Datasheet Download
DF71253D50FAV.pdf
Availability of DF71253D50FAV
QUANTITY
DF71253D50FAV Order Process
Ship out your order
Specifications of DF71253D50FAV
Internal Part NumberEIS-DF71253D50FAV
Core Size32-Bit
Speed50MHz
Number of I/O37
Program Memory Size128KB (128K x 8)
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-BQFP
Supplier Device Package64-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF71253D50FAV
Related LinksDF7125, DF71253D50FAV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF71253D50FAV Details Description
Related parts for DF71253D50FAV
CHASSIS 8X16.6X3.5" BLACK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 5W 3921 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
MOUNT RECT IC 18DIP 0.045" datasheet.pdf
RES 2M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2"-6" BLACK datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 20K OHM 225W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf