Vishay/BCcomponents BFC238364103
BFC238364103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238364103
Brief Description
CAP FILM 10NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238364103.pdf
Availability of BFC238364103
QUANTITY
BFC238364103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238364103
Internal Part NumberEIS-BFC238364103
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238364103
Related LinksBFC238, BFC238364103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238364103 Details Description
Related parts for BFC238364103
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
PF VERT SIG HDR STD 48MM- 5ROW datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
POT 50K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.14KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf