| Internal Part Number | EIS-DF71494RN80FPV | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 24 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | SuperH® SH7146 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | SH-2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | SCI | |
| Peripherals | POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 63 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 12x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C | |