Hirose Electric Co Ltd DF80-30S-0.5V(52)
DF80-30S-0.5V(52) picture photo
Mfg. Part Number
DF80-30S-0.5V(52)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 30 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF80-30S-0.5V(52).pdf
Availability of DF80-30S-0.5V(52)
QUANTITY
DF80-30S-0.5V(52) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF80-30S-0.5V(52)
Internal Part NumberEIS-DF80-30S-0.5V(52)
Featured ProductHirose DF80 Series
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF80
PackagingCut Tape (CT)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF80-30S-0.5V(52)
Related LinksDF80-30S, DF80-30S-0.5V(52) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF80-30S-0.5V(52) Details Description
Related parts for DF80-30S-0.5V(52)
IC FPGA 129 I/O 160HQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
FUSE 80A 690V TYPE T BS88 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-9 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 65W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.22 OHM 10% 1017W datasheet.pdf