Hirose Electric Co Ltd DF81-40P-0.4SD(51)
DF81-40P-0.4SD(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF81-40P-0.4SD(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PLUG 40POS 0.5MM
Datasheet Download
DF81-40P-0.4SD(51).pdf
Availability of DF81-40P-0.4SD(51)
QUANTITY
DF81-40P-0.4SD(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF81-40P-0.4SD(51)
Internal Part NumberEIS-DF81-40P-0.4SD(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF81
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug
Contact TypeOuter Shroud Contact
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationSolder
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge34-36 AWG, 36-46 AWG
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF81-40P-0.4SD(51)
Related LinksDF81-40P-, DF81-40P-0.4SD(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF81-40P-0.4SD(51) Details Description
Related parts for DF81-40P-0.4SD(51)
DIODE ZENER 3.3V 1W DO41 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SW LEVER SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 8.25MM datasheet.pdf
RES 205K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf