Hirose Electric Co Ltd DF81D-30P-0.4SD(52)
DF81D-30P-0.4SD(52) picture photo
Mfg. Part Number
DF81D-30P-0.4SD(52)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PLUG 0.4MM 30POS
Datasheet Download
DF81D-30P-0.4SD(52).pdf
Availability of DF81D-30P-0.4SD(52)
QUANTITY
DF81D-30P-0.4SD(52) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF81D-30P-0.4SD(52)
Internal Part NumberEIS-DF81D-30P-0.4SD(52)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicro-Coaxial Connector
Featured ProductDF81 Micro-coaxial 0.4 mm Pitch Board-to-Wire
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF81
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug
Contact TypeOuter Shroud Contact
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationSolder
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge34-36 AWG, 36-46 AWG
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF81D-30P-0.4SD(52)
Related LinksDF81D-30P, DF81D-30P-0.4SD(52) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF81D-30P-0.4SD(52) Details Description
Related parts for DF81D-30P-0.4SD(52)
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 80W datasheet.pdf
MODULE 9C 16MB SDRAM 4MB FLASH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS .1" DUAL ENTRY datasheet.pdf
EMITTER IR 935NM 50MA T-1 datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf