Hirose Electric Co Ltd DF9-15P-1V(69)
DF9-15P-1V(69) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-15P-1V(69)
Brief Description
CONN HEADER 15POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9-15P-1V(69).pdf
Availability of DF9-15P-1V(69)
QUANTITY
DF9-15P-1V(69) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-15P-1V(69)
Internal Part NumberEIS-DF9-15P-1V(69)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions15
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-15P-1V(69)
Related LinksDF9-15P, DF9-15P-1V(69) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-15P-1V(69) Details Description
Related parts for DF9-15P-1V(69)
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D618SM datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
IC RF AMP LNA GAAS MMIC 6-UTSLP datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERMINAL SCREW LO PRO PC MNT RED datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf