Hirose Electric Co Ltd DF9-15S-1V(32)
DF9-15S-1V(32) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-15S-1V(32)
Brief Description
CONN RECEPT 15POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9-15S-1V(32).pdf
Availability of DF9-15S-1V(32)
QUANTITY
DF9-15S-1V(32) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-15S-1V(32)
Internal Part NumberEIS-DF9-15S-1V(32)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions15
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-15S-1V(32)
Related LinksDF9-15S, DF9-15S-1V(32) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-15S-1V(32) Details Description
Related parts for DF9-15S-1V(32)
CABLE 2RCA MALE-MALE 5M datasheet.pdf
IC MICRO MONITOR LOW PWR 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 20MHZ 8UDFN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W MONO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8MSOP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf