Hirose Electric Co Ltd DF9-23P-1V(20)
DF9-23P-1V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-23P-1V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 23POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9-23P-1V(20).pdf
Availability of DF9-23P-1V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF9-23P-1V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-23P-1V(20)
Internal Part NumberEIS-DF9-23P-1V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions23
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-23P-1V(20)
Related LinksDF9-23P, DF9-23P-1V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-23P-1V(20) Details Description
Related parts for DF9-23P-1V(20)
HEATSINK VERT W/LOCKTABS TO-220 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
DETECTOR RTD TF 500 OHM +/-0.12% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 2.7A 35 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf