Hirose Electric Co Ltd DF9-31P-1V(69)
DF9-31P-1V(69) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-31P-1V(69)
Brief Description
CONN HEADER 31POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9-31P-1V(69).pdf
Availability of DF9-31P-1V(69)
QUANTITY
DF9-31P-1V(69) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-31P-1V(69)
Internal Part NumberEIS-DF9-31P-1V(69)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions31
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-31P-1V(69)
Related LinksDF9-31P, DF9-31P-1V(69) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-31P-1V(69) Details Description
Related parts for DF9-31P-1V(69)
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC DEEP SYNC FIFO 8KX18 64LQFP datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES SMD 1.56K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf