Hirose Electric Co Ltd DF9-31S-1V(31)
DF9-31S-1V(31) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-31S-1V(31)
Brief Description
CONN RECEPT 31POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9-31S-1V(31).pdf
Availability of DF9-31S-1V(31)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF9-31S-1V(31) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-31S-1V(31)
Internal Part NumberEIS-DF9-31S-1V(31)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions31
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-31S-1V(31)
Related LinksDF9-31S, DF9-31S-1V(31) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-31S-1V(31) Details Description
Related parts for DF9-31S-1V(31)
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ SNGL/DL 198BGA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16HTSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LUG FIXED 4/0-2AWG 225A COPPER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FUSE INLINE FAST/ACT .500A 300V datasheet.pdf