Hirose Electric Co Ltd DF9-41S-1V(32)
DF9-41S-1V(32) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-41S-1V(32)
Brief Description
CONN RECEPT 41POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9-41S-1V(32).pdf
Availability of DF9-41S-1V(32)
QUANTITY
DF9-41S-1V(32) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-41S-1V(32)
Internal Part NumberEIS-DF9-41S-1V(32)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions41
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-41S-1V(32)
Related LinksDF9-41S, DF9-41S-1V(32) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-41S-1V(32) Details Description
Related parts for DF9-41S-1V(32)
MOSFET N-CH 25V 9.7A D2PAK datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK BARBED 5/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
MICRO 51C S 30" WHT JACKP NI datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
RECEPT ASSY SZ 1 ARINC 600 datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf