Hirose Electric Co Ltd DF9A-17P-1V(69)
DF9A-17P-1V(69) picture photo
Mfg. Part Number
DF9A-17P-1V(69)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 17POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9A-17P-1V(69).pdf
Availability of DF9A-17P-1V(69)
QUANTITY
DF9A-17P-1V(69) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9A-17P-1V(69)
Internal Part NumberEIS-DF9A-17P-1V(69)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions17
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9A-17P-1V(69)
Related LinksDF9A-17, DF9A-17P-1V(69) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9A-17P-1V(69) Details Description
Related parts for DF9A-17P-1V(69)
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" WW datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC COMPARATOR GP DUAL 8UMAX datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
M4 COAX DIFUSE REFLECT R2 4M CBL datasheet.pdf
ACS HOLDER 652 250V datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CTV 8C 8#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf