Hirose Electric Co Ltd DF9A-21P-1V(22)
DF9A-21P-1V(22) picture photo
Mfg. Part Number
DF9A-21P-1V(22)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 21POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9A-21P-1V(22).pdf
Availability of DF9A-21P-1V(22)
QUANTITY
DF9A-21P-1V(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9A-21P-1V(22)
Internal Part NumberEIS-DF9A-21P-1V(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions21
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9A-21P-1V(22)
Related LinksDF9A-21, DF9A-21P-1V(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9A-21P-1V(22) Details Description
Related parts for DF9A-21P-1V(22)
CONN HEADER 82POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.6-5V 60A 300W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf