Hirose Electric Co Ltd DF9A-21P-1V(69)
DF9A-21P-1V(69) picture photo
Mfg. Part Number
DF9A-21P-1V(69)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 21POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9A-21P-1V(69).pdf
Availability of DF9A-21P-1V(69)
QUANTITY
DF9A-21P-1V(69) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9A-21P-1V(69)
Internal Part NumberEIS-DF9A-21P-1V(69)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions21
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)