Hirose Electric Co Ltd DF9B-11S-1V(20)
DF9B-11S-1V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF9B-11S-1V(20)
Brief Description
CONN RECEPT 11POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9B-11S-1V(20).pdf
Availability of DF9B-11S-1V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF9B-11S-1V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9B-11S-1V(20)
Internal Part NumberEIS-DF9B-11S-1V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions11
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9B-11S-1V(20)
Related LinksDF9B-11, DF9B-11S-1V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9B-11S-1V(20) Details Description
Related parts for DF9B-11S-1V(20)
MODULE POWER ENTRY 6A datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK COVER GRAY datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 12KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK INV 10LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf