Hirose Electric Co Ltd DF9B-19S-1V(69)
DF9B-19S-1V(69) picture photo
Mfg. Part Number
DF9B-19S-1V(69)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 19POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9B-19S-1V(69).pdf
Availability of DF9B-19S-1V(69)
QUANTITY
DF9B-19S-1V(69) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9B-19S-1V(69)
Internal Part NumberEIS-DF9B-19S-1V(69)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions19
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9B-19S-1V(69)
Related LinksDF9B-19, DF9B-19S-1V(69) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9B-19S-1V(69) Details Description
Related parts for DF9B-19S-1V(69)
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS PROX M12 5MM DC3W-NC datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm Series 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf