Hirose Electric Co Ltd DF9B-31P-1V(69)
DF9B-31P-1V(69) picture photo
Mfg. Part Number
DF9B-31P-1V(69)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 31POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9B-31P-1V(69).pdf
Availability of DF9B-31P-1V(69)
QUANTITY
DF9B-31P-1V(69) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9B-31P-1V(69)
Internal Part NumberEIS-DF9B-31P-1V(69)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions31
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9B-31P-1V(69)
Related LinksDF9B-31, DF9B-31P-1V(69) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9B-31P-1V(69) Details Description
Related parts for DF9B-31P-1V(69)
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC AMP LNA SET-TOP BOXES 6TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
1.27MM MK DIMM ASSY RA .76AULF datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M2 datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS PLUG-WIRE 1.5M datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf