Bourns Inc. LPV1620-100ML
LPV1620-100ML picture photo
Mfg. Part Number
LPV1620-100ML
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 5A 24 MOHM TH
Datasheet Download
LPV1620-100ML.pdf
Availability of LPV1620-100ML
QUANTITY
LPV1620-100ML Order Process
Ship out your order
Specifications of LPV1620-100ML
Internal Part NumberEIS-LPV1620-100ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package153
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLPV
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)24 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPV1620-100ML
Related LinksLPV162, LPV1620-100ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
LPV1620-100ML Details Description
Related parts for LPV1620-100ML
RES 270 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OTP 2MBIT 55NS 32DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A NO LATCH datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 48CABGA datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT VERT 80 POS PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 18.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47 OHM 16SOIC datasheet.pdf