Hirose Electric Co Ltd DF9M-41P-1V(32)
DF9M-41P-1V(32) picture photo
Mfg. Part Number
DF9M-41P-1V(32)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 41POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9M-41P-1V(32).pdf
Availability of DF9M-41P-1V(32)
QUANTITY
DF9M-41P-1V(32) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9M-41P-1V(32)
Internal Part NumberEIS-DF9M-41P-1V(32)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF9M
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeCenter Strip Contact
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions41
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9M-41P-1V(32)
Related LinksDF9M-41, DF9M-41P-1V(32) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9M-41P-1V(32) Details Description
Related parts for DF9M-41P-1V(32)
EVAL MOD FOR THS3112 datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 2000W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.6NH 900MA 70 MOHM datasheet.pdf