Bel Fuse Inc. DFC10E24S5
DFC10E24S5 picture photo
Mfg. Part Number
DFC10E24S5
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC-DC 10W 5V SGL
Datasheet Download
DFC10E24S5.pdf
Availability of DFC10E24S5
QUANTITY
DFC10E24S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of DFC10E24S5
Internal Part NumberEIS-DFC10E24S5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDFC10
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation700V
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension2.02" L x 1.02" W x 0.42" H (51.3mm x 25.9mm x 10.7mm)
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max10W