Bel Fuse Inc. DFC25E24T5/12
DFC25E24T5/12 picture photo
Mfg. Part Number
DFC25E24T5/12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 5V +/-12V 5A 0.8A
Datasheet Download
DFC25E24T5/12.pdf
Availability of DFC25E24T5/12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DFC25E24T5/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of DFC25E24T5/12
Internal Part NumberEIS-DFC25E24T5/12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDFC25
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs3
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Current - Output (Max)5A, 1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation700V
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension3.00" L x 2.50" W x 0.43" H (76.2mm x 63.5mm x 11.0mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DFC25E24T5/12
Related LinksDFC25E, DFC25E24T5/12 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
DFC25E24T5/12 Details Description
Related parts for DFC25E24T5/12
FIXED IND 6.8MH 43MA 78 OHM TH datasheet.pdf
IC 16 BIT D/A CONVERTER 28-DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 125MSPS 64-HTQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
RES 294K OHM 3/4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 100MA 4.2 OHM datasheet.pdf