Bel Fuse Inc. DFC25E24T5/15
DFC25E24T5/15 picture photo
Mfg. Part Number
DFC25E24T5/15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
TRIPLE OUTPUT DC/DC CONVERTER
Datasheet Download
DFC25E24T5/15.pdf
Availability of DFC25E24T5/15
QUANTITY
DFC25E24T5/15 Order Process
Ship out your order
Specifications of DFC25E24T5/15
Internal Part NumberEIS-DFC25E24T5/15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDFC
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs3
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 3-15V
Current - Output (Max)5A, 800mA, 800mA
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation700V
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension3.00" L x 2.50" W x 0.43" H (76.2mm x 63.5mm x 11.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DFC25E24T5/15
Related LinksDFC25E, DFC25E24T5/15 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
DFC25E24T5/15 Details Description
Related parts for DFC25E24T5/15
RES 13 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16QFN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER GRAPHIC PICTAIL datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/GREEN datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T STEEL LUG datasheet.pdf
SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf