Murata Electronics North America DFE252012P-1R5M=P2
DFE252012P-1R5M=P2 picture photo
Mfg. Part Number
DFE252012P-1R5M=P2
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 3.5A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
DFE252012P-1R5M=P2.pdf
Availability of DFE252012P-1R5M=P2
QUANTITY
DFE252012P-1R5M=P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of DFE252012P-1R5M=P2
Internal Part NumberEIS-DFE252012P-1R5M=P2
FamilyFixed Inductors
SeriesDFE252012P
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating3.5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DFE252012P-1R5M=P2
Related LinksDFE252012, DFE252012P-1R5M=P2 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DFE252012P-1R5M=P2 Details Description
Related parts for DFE252012P-1R5M=P2
FUSE DUAL ELEMENT 4A 250V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Z+ RJ45 CABLE datasheet.pdf
1487-27-2-3 SUPPORT DISC datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-5VOUT 6W datasheet.pdf
HEATSHRINK 40/12MM-48" datasheet.pdf
CAP TANT 170UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A datasheet.pdf