Schurter DFSG-33-0001
DFSG-33-0001 picture photo
Mfg. Part Number
DFSG-33-0001
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED INDUCTOR 5A 70 MOHM TH
Datasheet Download
DFSG-33-0001.pdf
Availability of DFSG-33-0001
QUANTITY
DFSG-33-0001 Order Process
Ship out your order
Specifications of DFSG-33-0001
Internal Part NumberEIS-DFSG-33-0001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS, EMC Products
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package30
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDFSG
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance-
Tolerance-
Current Rating5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Frequency - Test-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.299" L x 1.299" W (33.00mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max)1.004" (25.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DFSG-33-0001
Related LinksDFSG-3, DFSG-33-0001 Datasheet, Schurter Distributor
DFSG-33-0001 Details Description
Related parts for DFSG-33-0001
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf