Curtis Industries DG160-8EU
DG160-8EU picture photo
Mfg. Part Number
DG160-8EU
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 160W
Datasheet Download
DG160-8EU.pdf
Availability of DG160-8EU
QUANTITY
DG160-8EU Order Process
Ship out your order
Specifications of DG160-8EU
Internal Part NumberEIS-DG160-8EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesTri-Mag, DG160
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.66A
Power (Watts)160W (240W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency91%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max160W