Curtis Industries DG160-9EC
DG160-9EC picture photo
Mfg. Part Number
DG160-9EC
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 160W
Datasheet Download
DG160-9EC.pdf
Availability of DG160-9EC
QUANTITY
DG160-9EC Order Process
Ship out your order
Specifications of DG160-9EC
Internal Part NumberEIS-DG160-9EC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesTri-Mag, DG160
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.66A
Power (Watts)160W (240W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency91%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG160-9EC
Related LinksDG16, DG160-9EC Datasheet, Curtis Industries Distributor
DG160-9EC Details Description
Related parts for DG160-9EC
CONN HEADER VERT 2MM 96POS 30AU datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS STR datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
SEALING KIT IP 54 datasheet.pdf
D SUB MIXED FE CR CRIMP COAX 50 datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf