Curtis Industries DG200-3EC
DG200-3EC picture photo
Mfg. Part Number
DG200-3EC
Brief Description
AC/DC CONVERTER 18V 200W
Datasheet Download
DG200-3EC.pdf
Availability of DG200-3EC
QUANTITY
DG200-3EC Order Process
Ship out your order
Specifications of DG200-3EC
Internal Part NumberEIS-DG200-3EC
SeriesTri-Mag, DG200
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 118V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)11.1A
Power (Watts)200W (300W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency91%
Operating Temperature-20°C ~ 65°C
FeaturesPFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG200-3EC
Related LinksDG20, DG200-3EC Datasheet, Curtis Industries Distributor
DG200-3EC Details Description
Related parts for DG200-3EC
IC VREF SHUNT ADJ SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1W 20 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 20MA 8DFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 15A TO277A STOCK ITEM ORIGINAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED 2500' datasheet.pdf
RES 11M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf