United Chemi-Con EGXE500ELL221MJ20S
EGXE500ELL221MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE500ELL221MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGXE500ELL221MJ20S.pdf
Availability of EGXE500ELL221MJ20S
QUANTITY
EGXE500ELL221MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE500ELL221MJ20S
Internal Part NumberEIS-EGXE500ELL221MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXE
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current880mA
Impedance98 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE500ELL221MJ20S
Related LinksEGXE500EL, EGXE500ELL221MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE500ELL221MJ20S Details Description
Related parts for EGXE500ELL221MJ20S
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER OPEN CUP 2LVL .600 42POS datasheet.pdf
TERM LED 14VDC/10-28VAC WM BG datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN BRIDLE RING datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 250MW SOD323 datasheet.pdf