Curtis Industries DG200-8EC
DG200-8EC picture photo
Mfg. Part Number
DG200-8EC
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 200W
Datasheet Download
DG200-8EC.pdf
Availability of DG200-8EC
QUANTITY
DG200-8EC Order Process
Ship out your order
Specifications of DG200-8EC
Internal Part NumberEIS-DG200-8EC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesTri-Mag, DG200
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts)200W (300W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency91%
Operating Temperature-20°C ~ 65°C
FeaturesPFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max180W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG200-8EC
Related LinksDG20, DG200-8EC Datasheet, Curtis Industries Distributor
DG200-8EC Details Description
Related parts for DG200-8EC
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 364 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2R048M C1-S4 ADAPTER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 110W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 11.5A 4.75 MOHM datasheet.pdf