Curtis Industries DG200-9EU
DG200-9EU picture photo
Mfg. Part Number
DG200-9EU
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Datasheet Download
DG200-9EU.pdf
Availability of DG200-9EU
QUANTITY
DG200-9EU Order Process
Ship out your order
Specifications of DG200-9EU
Internal Part NumberEIS-DG200-9EU
SeriesTri-Mag, DG200
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.4A
Power (Watts)200W (300W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency91%
Operating Temperature-20°C ~ 65°C
FeaturesPFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max200W (300W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG200-9EU
Related LinksDG20, DG200-9EU Datasheet, Curtis Industries Distributor
DG200-9EU Details Description
Related parts for DG200-9EU
IC OPAMP POWER 3MHZ 24PSOP datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 4.7K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-5V 0.5A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf