Curtis Industries DG200-GEC
DG200-GEC picture photo
Mfg. Part Number
DG200-GEC
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 200W
Datasheet Download
DG200-GEC.pdf
Availability of DG200-GEC
QUANTITY
DG200-GEC Order Process
Ship out your order
Specifications of DG200-GEC
Internal Part NumberEIS-DG200-GEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesTri-Mag, DG200
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7.2A
Power (Watts)200W (300W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency91%
Operating Temperature-20°C ~ 65°C
FeaturesPFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max200W (300W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG200-GEC
Related LinksDG20, DG200-GEC Datasheet, Curtis Industries Distributor
DG200-GEC Details Description
Related parts for DG200-GEC
IC MCU 8BIT 16KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
LED T-3MM 585NM YLW DIFF SHORT datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 128POS STR datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED 17.46MM WHITE DIFF PANEL MNT datasheet.pdf
SAW FILTER 433.92MHZ SM3838-8 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
RCPT COVER SHELL SIZE 18 ANODIZE datasheet.pdf
SURGEPOD PRO TYPE1 SPD FOR 208 W datasheet.pdf
JT 128C 128#22D SKT PLUG datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf