| Internal Part Number | EIS-DG201ADJ | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Function | Switch | |
| Circuit | 4 x SPST - NC | |
| On-State Resistance | 200 Ohm | |
| Voltage Supply Source | Dual Supply | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5 V ~ 18 V | |
| Current - Supply | 20µA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) | |