Apem Inc. DH101ARSMT001
DH101ARSMT001 picture photo
Mfg. Part Number
DH101ARSMT001
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW ROTARY DIP RT SMT 10POS 42V
Datasheet Download
DH101ARSMT001.pdf
Availability of DH101ARSMT001
QUANTITY
DH101ARSMT001 Order Process
Ship out your order
Specifications of DH101ARSMT001
Internal Part NumberEIS-DH101ARSMT001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDIP Coded Rotary Switches
Standard Package500
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesDH
PackagingTube
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating42VDC
Actuator TypeRotary with Knob
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
Features-
Body MaterialThermoplastic
Length-
Operating Temperature-50°C ~ 125°C
Mechanical Life25,000 Steps
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DH101ARSMT001
Related LinksDH101A, DH101ARSMT001 Datasheet, Apem Inc. Distributor
DH101ARSMT001 Details Description
Related parts for DH101ARSMT001
JUMPER-H1504TR/A2015A/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 0.007 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
IC HARDWARE MONITOR 56-TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 40V 3A I-PAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 5.1A TO-247 datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf