TE Connectivity DH2280-150M
DH2280-150M picture photo
Mfg. Part Number
DH2280-150M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 4.4A 32 MOHM SMD
Datasheet Download
DH2280-150M.pdf
Availability of DH2280-150M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DH2280-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of DH2280-150M
Internal Part NumberEIS-DH2280-150M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDH2280, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating4.4A
Current - Saturation8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)32 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.880" L x 0.640" W (22.35mm x 16.26mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DH2280-150M
Related LinksDH228, DH2280-150M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DH2280-150M Details Description
Related parts for DH2280-150M
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
SOCKET 3.5MM 2P INSULATED SDR datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM SMD datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 0.6W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A datasheet.pdf