FFF 61082-043420LF
61082-043420LF picture photo
Mfg. Part Number
61082-043420LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD
Datasheet Download
61082-043420LF.pdf
Availability of 61082-043420LF
QUANTITY
61082-043420LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 61082-043420LF
Internal Part NumberEIS-61082-043420LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationRefinements/Enhancements 11/May/2009
BTB Design 21/Feb/2014
PCN Assembly/OriginBergStak 0.8mm 29/Oct/2011
BergStak 0.8mm 10/May/2012
PCN OtherBergstak 0.8mm Receptacle Material 28/Nov/2014
Standard Package22
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesBergStak®, MezzSelect™
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights13mm, 14mm, 15mm, 16mm
Height Above Board0.461" (11.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61082-043420LF
Related Links61082-0, 61082-043420LF Datasheet, FFF Distributor
61082-043420LF Details Description
Related parts for 61082-043420LF
VARISTOR 31.05V 120A 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.08V VTH 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION MPC HPC II datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 4BIT 16TSSOP datasheet.pdf
CABLE MICRO-D 25POS SNGL END 36" datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 750MM X 500MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf