Murata Electronics North America DHR4E4B102K2BB
DHR4E4B102K2BB picture photo
Mfg. Part Number
DHR4E4B102K2BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 12KV ZM RADIAL
Datasheet Download
DHR4E4B102K2BB.pdf
Availability of DHR4E4B102K2BB
QUANTITY
DHR4E4B102K2BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DHR4E4B102K2BB
Internal Part NumberEIS-DHR4E4B102K2BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDHR
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated12000V (12kV)
Temperature CoefficientZM
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.374" (9.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DHR4E4B102K2BB
Related LinksDHR4E4B, DHR4E4B102K2BB Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DHR4E4B102K2BB Details Description
Related parts for DHR4E4B102K2BB
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
XFRMR 4PORT 1:2 1.2MH SMD datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 250' datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 38TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V DO213AA datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf