Murata Electronics North America DHS4E4D142MLXB
DHS4E4D142MLXB picture photo
Mfg. Part Number
DHS4E4D142MLXB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1400PF 20KV N4700 DISK
Datasheet Download
DHS4E4D142MLXB.pdf
Availability of DHS4E4D142MLXB
QUANTITY
DHS4E4D142MLXB Order Process
Ship out your order
Specifications of DHS4E4D142MLXB
Internal Part NumberEIS-DHS4E4D142MLXB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDHS
PackagingBulk
Capacitance1400pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20000V (20kV)
Temperature CoefficientN4700
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature20°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension1.496" Dia x 1.004" L (38.00mm x 25.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DHS4E4D142MLXB
Related LinksDHS4E4D, DHS4E4D142MLXB Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DHS4E4D142MLXB Details Description
Related parts for DHS4E4D142MLXB
LED IND LIGHT 24V RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
22MM IND CTRL ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN MALE M12 5POS STR BLACK datasheet.pdf
IC SW SPDT 500MHZ-3.8GHZ 6-SMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 670MA 500 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 40MA 4.8 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf