Murata Electronics North America DHS4E4D142MLXB
DHS4E4D142MLXB picture photo
Mfg. Part Number
DHS4E4D142MLXB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1400PF 20KV N4700 DISK
Datasheet Download
DHS4E4D142MLXB.pdf
Availability of DHS4E4D142MLXB
QUANTITY
DHS4E4D142MLXB Order Process
Ship out your order
Specifications of DHS4E4D142MLXB
Internal Part NumberEIS-DHS4E4D142MLXB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDHS
PackagingBulk
Capacitance1400pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20000V (20kV)
Temperature CoefficientN4700
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature20°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension1.496" Dia x 1.004" L (38.00mm x 25.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DHS4E4D142MLXB
Related LinksDHS4E4D, DHS4E4D142MLXB Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DHS4E4D142MLXB Details Description
Related parts for DHS4E4D142MLXB
IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAP-IN 15A datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC MELF datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 64POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BCF 3.81/06/180F SN BK BX datasheet.pdf
TEST CLIP 25.4MM LONG ALIGATOR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 75V 250MA SOT523 datasheet.pdf