Murata Electronics North America DHSF44F182ZN2B
DHSF44F182ZN2B picture photo
Mfg. Part Number
DHSF44F182ZN2B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 30KV Z5U DISK
Datasheet Download
DHSF44F182ZN2B.pdf
Availability of DHSF44F182ZN2B
QUANTITY
DHSF44F182ZN2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DHSF44F182ZN2B
Internal Part NumberEIS-DHSF44F182ZN2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDHS
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated30000V (30kV)
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension1.693" Dia (43.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DHSF44F182ZN2B
Related LinksDHSF44F, DHSF44F182ZN2B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DHSF44F182ZN2B Details Description
Related parts for DHSF44F182ZN2B
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN GUIDE MODULE KEYED 1POS datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 12MM BEIGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A 8SOIC datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 360MA 730 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT SKT datasheet.pdf