Murata Electronics North America DHSF44F461ZDXB
DHSF44F461ZDXB picture photo
Mfg. Part Number
DHSF44F461ZDXB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 460PF 30KV Z5V DISK
Datasheet Download
DHSF44F461ZDXB.pdf
Availability of DHSF44F461ZDXB
QUANTITY
DHSF44F461ZDXB Order Process
Ship out your order
Specifications of DHSF44F461ZDXB
Internal Part NumberEIS-DHSF44F461ZDXB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package102
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDHS
PackagingBulk
Capacitance460pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated30000V (30kV)
Temperature CoefficientZ5V
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension0.945" Dia (24.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DHSF44F461ZDXB
Related LinksDHSF44F, DHSF44F461ZDXB Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DHSF44F461ZDXB Details Description
Related parts for DHSF44F461ZDXB
RES SMD 232K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 7.87MM datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH CLIP TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf