TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E11-5SB-LC
DJT10E11-5SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E11-5SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT
Datasheet Download
DJT10E11-5SB-LC.pdf
Availability of DJT10E11-5SB-LC
QUANTITY
DJT10E11-5SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E11-5SB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E11-5SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert11-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E11-5SB-LC
Related LinksDJT10E1, DJT10E11-5SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E11-5SB-LC Details Description
Related parts for DJT10E11-5SB-LC
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMD 120#WR BK11.8" datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .022-.025 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf