TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E11-98BN
DJT10E11-98BN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E11-98BN
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT
Datasheet Download
DJT10E11-98BN.pdf
Availability of DJT10E11-98BN
QUANTITY
DJT10E11-98BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E11-98BN
Internal Part NumberEIS-DJT10E11-98BN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E11-98BN
Related LinksDJT10E, DJT10E11-98BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E11-98BN Details Description
Related parts for DJT10E11-98BN
IC ADC 20BIT LC2MOS MONO 20-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
GDT 350V 25% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf