TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E13-98JN-LC
DJT10E13-98JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E13-98JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
DJT10E13-98JN-LC.pdf
Availability of DJT10E13-98JN-LC
QUANTITY
DJT10E13-98JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E13-98JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E13-98JN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E13-98JN-LC
Related LinksDJT10E13, DJT10E13-98JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E13-98JN-LC Details Description
Related parts for DJT10E13-98JN-LC
COUNTER LCD 6 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 8-IN MUX TRI-ST HS 16-DIP datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 104POS HD datasheet.pdf
IC 4BIT 1OF2 MUX/DEMUX 16QSOP datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
NEMA TWIST-LOCK datasheet.pdf
60UF 350V 22.23X53.98 85C AXI datasheet.pdf