TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E13-98PN
DJT10E13-98PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E13-98PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E13-98PN.pdf
Availability of DJT10E13-98PN
QUANTITY
DJT10E13-98PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E13-98PN
Internal Part NumberEIS-DJT10E13-98PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E13-98PN
Related LinksDJT10E, DJT10E13-98PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E13-98PN Details Description
Related parts for DJT10E13-98PN
CABLE PROG QUICKWRITER SERIAL datasheet.pdf
IC FPGA 1164 I/O 1696FCBGA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf