TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E13-98SB-LC
DJT10E13-98SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E13-98SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
DJT10E13-98SB-LC.pdf
Availability of DJT10E13-98SB-LC
QUANTITY
DJT10E13-98SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E13-98SB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E13-98SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E13-98SB-LC
Related LinksDJT10E13, DJT10E13-98SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E13-98SB-LC Details Description
Related parts for DJT10E13-98SB-LC
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
HEX SPACER M3 PLASTIC 10MM datasheet.pdf
RES 0.039 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 14POS DR LOW P datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
M801 2C 2#16 SKT PLUG OM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf