TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E17-26HN
DJT10E17-26HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E17-26HN
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E17-26HN.pdf
Availability of DJT10E17-26HN
QUANTITY
DJT10E17-26HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E17-26HN
Internal Part NumberEIS-DJT10E17-26HN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E17-26HN
Related LinksDJT10E, DJT10E17-26HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E17-26HN Details Description
Related parts for DJT10E17-26HN
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 22AWG 500' datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 16-TSSOP datasheet.pdf