TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E17-26PB
DJT10E17-26PB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E17-26PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E17-26PB.pdf
Availability of DJT10E17-26PB
QUANTITY
DJT10E17-26PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E17-26PB
Internal Part NumberEIS-DJT10E17-26PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E17-26PB
Related LinksDJT10E, DJT10E17-26PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E17-26PB Details Description
Related parts for DJT10E17-26PB
OSC XO 80.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
IC PFC COMPACT PRECONVERT 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 10pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT /SLOTSTDF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER PRESS TOOL 10 SU datasheet.pdf
MICRO 25C S /33 WHT 36" datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf